Розділ 4. Сутність цінності

4.1. Суттєвий елемент цінності й фактична цінність

Розрізняють два види цінності: цінність як властивість, якою володіє об’єкт, і цінність, що визначається між суб’єктом і об’єктом. Перша називається потенційною цінністю, а друга — фактичною цінністю. Коли ми говоримо про «властивість об’єкта, яка задовольняє бажання суб’єкта», мова йде про потенційну цінність. Однак цінність обов’язково оцінюється фактично, і ця оцінка здійснюється шляхом дії віддавання та приймання між суб’єктом і об’єктом. Цінність, визначена шляхом цієї оцінки (дії віддавання та приймання), є фактичною цінністю. Потенційна цінність, тобто властивість об’єкта, є суттєвим елементом цінності і стосується змісту, атрибутів та умов об’єкта. Іншими словами, цінність краси, добра та істини не надається об’єкту сама по собі, а прихована всередині об’єкта як (суттєвий) елемент, який може стати такою цінністю. Це потенційна цінність, яку має об’єкт.

4.2. Потенційна цінність (суттєвий елемент)

У чому саме полягає сутність цінності, тобто суттєвий елемент (зміст, атрибути, умови) об’єкта? Вона міститься в меті творення об’єкта і взаємній гармонії взаємодоповнювальних елементів усередині об’єкта. Кожен предмет творіння неодмінно має мету, для якої він був створений, тобто мету творення (мету творіння). Наприклад, квіти створені для того, щоб радувати людину своєю красою. Мета виготовлення завжди є не тільки в речах, створених Богом, а й у творах мистецтва чи товарах, створених людьми.

Гармонія взаємодоповнювальних елементів означає гармонію суб’єктного та об’єктного елемента. Оскільки всі предмети творіння є індивідуальними істинними тілами, вони нагадують Первісний образ і неодмінно містять у собі взаємодоповнювальні елементи: сонсан і хьонсан, янсон і имсон, головний і підлеглий елемент. Між цими суб’єктними й об’єктними елементами завдяки дії віддавання та приймання обов’язково утворюється гармонія. Це дія віддавання та приймання порівняльного типу. Таким чином, стан, у якому взаємодоповнювальні елементи, зосереджені на меті творення, утворюють гармонію, є сутністю цінності.